Тет-а-тет з Морською адміністрацією

35

В межах підготовки до аудиту ІМО 2018 року Україна підготовила низку нововведень у морській галузі. Серед них — створення такої державної служби як Морська адміністарція (Державна служба морського та річкового транспорту України). З 1 серпня Морська адміністрація почала свою роботу. Дмитро Петренко, керівник відомства, розповів The Maritime Telegraph/«Морській правді» про основні принципи роботи нової служби, її відмінності від служб-попередників та взаємодію з іншими морськими організаціями та компаніями.

МТ/МП: Що входить до обов’язків новостворенної установи?

ДП: Морська адміністрація – це служба, створення якої, в першу чергу, націлено не лише на підвищення потенціалу розвитку морського та річкового транспорту України, а й на імплементацію міжнародних стандартів. Ці стандарти безумовно підвищать контроль за безпекою на водному транспорті, а також надання якісних адміністративних послуг.

Морська адміністрація відіграє ключову роль в системі безпеки судноплавства, оскільки це єдиний орган, на який покладено функцію контролю за дотриманням не тільки національних, а й міжнародних вимог безпеки мореплавства та запобігання забруднення із суден.

Очільник Морскої адміністрації
Дмитро Петренко

Штат Морської адміністрації наповнюється висококваліфікованими державними інспекторами, які будуть здійснювати контроль держави порту та контроль держави прапора. Ці обов’язки покладені на Морську адміністрацію міжнародним законодавством, зокрема Меморандумом про взаєморозуміння щодо контролю державою порту у Чорноморському регіоні.

Підсумовуючи, хочу запевнити, що Морська адміністрація утворена, насамперед, з метою належного та повноцінного виконання взятих Україною міжнародних зобов’язань, дотримання правового режиму в міжнародному мореплавстві (на українських суднах та в морських портах), тому працівниками новоствореного органу буде приділено максимум зусиль, щоб виправдати довіреність всієї морської спільноти та Уряду України.

Після набрання чинності акту про можливість виконання Морською адміністрацією функцій та повноважень, покладених на неї міжнародним та національним законодавством, мною підписано вже не один наказ Морської адміністрації, зокрема щодо проведення конкурсів на заміщення вакантних посад, проведення оглядів навчально-тренажерних закладів, портових засобів тощо.

МТ/МП: До 2014, коли була створена Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), питаннями судноплавства займалася Державна інспекція з безпеки на морському та річковому флоті (Укрморрічінспекція). У чому принципова різниця обов’язків Укрморрічінспекції та Морської адміністрації?

ДП: Дійсно, до 2014 року питаннями безпеки судноплавства займалася Укрморрічінспекція. Після створення Укртрансбезпеки, Укрморрічінспекція була ліквідована.

Окрім звичних функцій та повноважень щодо здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на водному транспорті, якими були наділені попередні організації (Укрморрічінспекція та Укртрансбезпека), на новостворений орган покладено нові функції щодо забезпечення виконання зобов’язань, що випливають із членства України в міжнародних організаціях, зокрема щодо укладення договорів з визнаними організаціями, уповноваженими видавати українським суднам суднові документи та надавати послуги від імені держави прапору, а також здійснення контролю за діяльністю таких організацій.

МТ/МП: З 2014 питаннями судноплавства займалася Укртрансбезпека. З відкриттям Морської адміністрації ці дві служби функціонують паралельно. Чи не будуть дублюватися їх обов’язки?

ДП: Після набрання 22.10.2018 чинності акту Кабінету Міністрів України про можливість виконання Морською адміністрацією функцій та повноважень, покладених міжнародним та національним законодавством, функції державного нагляду (контролю), а також надання адміністративних послуг у даній сфері повністю перейшли до Морської адміністрації.

Враховуючи викладене, Укртрансбезпека немає будь-якого відношення до контролю на водному транспорті.

МТ/МП: Як буде взаємодіяти Морська адміністрація з Інспекцією з дипломування моряків?

ДП: Морська адміністрація буде плідно співпрацювати з Інспекцією з питань підготовки та дипломування моряків. Зокрема, передбачається створення сервісних центрів з надання адміністративних послуг за принципом «Єдиного вікна».

Вказані центри заплановано відкрити в містах: Київ, Одеса, Львів, Дніпро, Харків, але при умові відповідного фінансування.

МТ/МП: Чи збираєтеся ви якось боротися з тіньовим крюингом в Україні?

ДП: На цей час на розгляді в Адміністрації Президента України знаходиться проект Закону України «Про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці 2006 року про працю в морському судноплавстві» та проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів у зв’язку з ратифікацією Конвенції Міжнародної організації праці 2006 року про працю в морському судноплавстві».

Після ратифікації Україною вищезазначеної конвенції питання тіньового крюінгу буде врегульовано, а українські моряки, які ходять під прапорами інших держав, будуть захищені від можливих махінацій.